Április 27,  Szombat
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék

NEHAZUGGY


Pityuka vagyok

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 2,552,800 forint, még hiányzik 447,200 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Az azért már elég súlyos helyzetet jelez, amikor miniszterek és államtitkárok is a Rogán-központból kapják kézhez az előre legyártott saját gondolataikat. Annyi már nincs a propagandagyárban, hogy legalább megpróbálják úgy sminkelni a dolgot, mintha nem egyazon sablont használnák. Ez engem nem különösebben zavar – miután eddig is tudtam, ahogy minden gondolkodó ember is tudta -, de az még most is meg tud lepni, hogy felnőtt emberek miniszteri és államtitkári poszton szemrebbenés nélkül fogadják el, hogy nem többek betanított segédszínészeknél, akik bemagolják és elmondják a szövegüket. Az külön szép, hogy még azt a megaláztatást is benyelik, hogy szóról-szóra azonos „saját gondolatokat” adjanak elő különféle fórumokon.

Hankó Balázs innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár tegnap elszavalta az M1-en, hogy 2024. a tanárok éve. Merthogy micsoda béremelések (uniós pénzből) vannak, lesznek, és lényegében mindenki tanár akar lenni mostanság. Idézek pár gondolatot az államtitkártól, alá teszem Csák János keddi beszédének vonatkozó részeit. Mókás így látni a Rogán-gyár működésének nyilvánvaló bárgyúságát, ahogy a kormányzatban dolgozók szervilizmusát is:

Felidézte, hogy két évvel ezelőtt újragondolták a felvételit, rugalmasabbá tették a rendszert, a felvételi eredmények pedig igazolják az intézkedéseket.

Úgy fogalmazott: az állam „hátrébb lépett a felsőoktatásból”, az egyetemek nagyobb szabadságot kaptak. „Az a cél, hogy az intézmények a térségi gazdasági szereplőkkel jobban együtt tudjanak működni, ehhez adtuk meg a megfelelő szabadságot nekik” – tette hozzá. (Hankó Balázs)

Az elmúlt másfél évben a kormány jelentős változásokat léptetett életbe az egyetemi rendszerben, megnövelve az egyetemi autonómiát. Szavai szerint az volt a cél, hogy „szélesre nyissák az ajtókat” annak érdekében, hogy minél több tudásra vágyó magyar és külföldi fiatal jelentkezhessen. (Csák János)

A jelentkezési adatokat ismertetve elmondta: ebben az évben is a gazdaságtudományi szakokat választották legtöbben, a második legnépszerűbb terület pedig a pedagógusképzés lett, több mint 17 ezer jelentkezővel.

Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy minden második jelentkező vidéki egyetemet választott és egyre többen felvételiztek a hátrányos helyzetű térségből is. (Hankó Balázs)

Kitért arra is, hogy a korábbinál sokkal több fiatal választotta a pedagógusképzést, folyamatosan emelkedik a külföldi hallgatók száma, és tovább növekedett a vidéki egyetemekre jelentkezők száma is. (Csák János)

Papagájkommandó. Csodás.

2024 a tanárok éve, a béremelésnek, valamint a felvételi rendszer és a tanárképzés megújításának köszönhetően két év alatt megduplázódott a pedagógusképzésre jelentkezők száma – mondta Hankó Balázs innovációért, felsőoktatásért, szakképzésért és felnőttoktatásért felelős államtitkár a 2024. évi felsőoktatási felvételi jelentkezési adatai kapcsán az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.

Az államtitkár közölte: a februári határidőig 120 990-en jelentkeztek a megújult magyar felsőoktatásba, 22 százalékkal többen, mint két évvel ezelőtt. Felidézte, hogy két évvel ezelőtt újragondolták a felvételit, rugalmasabbá tették a rendszert, a felvételi eredmények pedig igazolják az intézkedéseket. Úgy fogalmazott: az állam „hátrébb lépett a felsőoktatásból”, az egyetemek nagyobb szabadságot kaptak. „Az a cél, hogy az intézmények a térségi gazdasági szereplőkkel jobban együtt tudjanak működni, ehhez adtuk meg a megfelelő szabadságot nekik” – tette hozzá. 

A jelentkezési adatokat ismertetve elmondta: ebben az évben is a gazdaságtudományi szakokat választották legtöbben, a második legnépszerűbb terület pedig a pedagógusképzés lett, több mint 17 ezer jelentkezővel.

Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy minden második jelentkező vidéki egyetemet választott és egyre többen felvételiztek a hátrányos helyzetű térségből is. Elmondta továbbá, hogy munka mellett is egyre többen tanulnak, a 121 ezer felvételizőből több mint 30 ezren a harminc év feletti korosztályt képviselik.

„Tudásgazdag Magyarországra van szükségünk” – jelentette ki Hankó Balázs, aki kitért arra is, hogy a felvételizők március 25. és július 10. között tölthetik fel a dokumentumokat az e-felvételi rendszerbe, a ponthatárokat pedig július 24-én hirdetik ki. Megjegyezte: az eredményváró Pont ott parti ebben az évben vidéki helyszínen lesz.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorának is vendége volt, ahol kiemelte: az új rendszerben az emelt szintű érettségi nagyobb súllyal számít, mint korábban.

Beszámolt arról is, hogy a magyar egyetemek egyre feljebb lépnek a nemzetközi rangsorokban, különösen az orvosi, állatorvosi képzés nemzetközi elismertsége kiemelkedő. Megjegyezte: egyre több az angol és német nyelvű képzés a hazai intézményekben, ami nagyon vonzó a külföldi diákok számára. Jelenleg mintegy 43 ezer külföldi hallgató tanul itt, a legtöbben Németországból, a skandináv országokból és Kínából érkeztek. (MTI)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.