Újabb vérontás a hívők ellen: Michiganben egy fegyveres vasárnap istentisztelet közben lőtt a mormon közösség tagjaira. Legalább egy ember meghalt, többen súlyosan megsérültek, a templomot pedig szándékosan felgyújtotta.
Meddig tűrjük, hogy imádkozó emberekre támadjanak?
Meddig lehet még figyelmen kívül hagyni, hogy a hitükben élő közösségek világszerte célponttá váltak?
Ki fogja megvédeni azokat, akik békében akarnak hitet vallani és közösséget építeni?
Imáinkban hordozzuk az áldozatokat és a gyászolókat – de ennél többre van szükség: világos kiállásra a vallásszabadság és a hívő közösségek mellett. (via vasarnap.hu)
Sajnálatos módon valóban tragikus események szemtanúi lehettünk akkor, amikor egy iraki veterán belehajtott a mormon egyház egyik épületébe, azt felgyújtotta és lövöldözésbe kezdett. A támadásnak legalább 4 halálos áldozata van, noha a kiégett épületben a mai napig keresnek emberi maradványokat, mivel több embert is eltűntként tartanak számon. A támadás valóban szörnyű, de annak vélhetően semmi köze nincs a hithez, hiszen a támadó, aki egy gyermek édesapja volt, maga is keresztény családból származik. Arról nem is beszélve, hogy ezúttal nehéz lenne azzal érvelni, hogy egy szélsőséges baloldali illető követett el terrortámadást a konzervatív keresztények ellen, mivel az elkövető maga is konzervatív, keresztény ember volt. Akkor mégis mi történhetett? Sokak állítása szerint poszttraumás stressz szindrómával (PTSD) küzdött az Irakból visszatérő egykori katona, aki minden jel szerint ennek hatására döntött a mészárlás mellett. A tragédia okozója tehát jelen esetben egy mentális betegség volt, amelyet sok esetben sajnos nem kezelnek, vagy nem megfelelően kezelnek.
Azbej Tristan, a külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára viszont, aki a fent idézett módon méltatlankodik, már megint arra játszik, hogy az emberek úgy olvassák a tragédiát, hogy a keresztényeket folyamatosan támadások érik a világ szinte minden táján és ez tűrhetetlen. Ez nagyon nincs így, hiszen ez vélhetően már megint nem egy vallásszabadságot ért támadás volt, hanem egy beteg ember sajnálatos döntése, amelynek következményeként hívek haltak meg egy templomban. Az Egyesült Államok lakosságának egy nem elhanyagolható része komoly mentális problémákkal küzd, amit csak tovább ront az a tény, hogy szinte mindenkinek hozzáférése van fegyverekhez. Itt is pontosan ez történt, hiszen gépfegyver nélkül sokkal kevesebb kárt tudott volna okozni a környezetében ez az ember, de mivel Amerikában kvázi tényleg csak annak nincs fegyvere, aki nem kér belőle, ezért semmi sem gátolja meg az akár mentális betegségekkel küzdőket sem abban, hogy ha elborul az agyuk, akár tömeggyilkosságot hajtsanak végre. Nemrégiben bevándorlókat lőtt agyon egy férfi az ICE egyik telepén, és ki tudja mi következik még a jövőben.
A problémák, amelyekkel szembenéz az Egyesült Államok sokak számára nem fontosak, hiszen a politikusok inkább azzal vannak elfoglalva, hogy a saját ideológiájukat tudják megerősíteni ezekkel. Miközben Charlie Kirk meggyilkolását követően Trump azonnal kijelentette, hogy szélsőbaloldali terrorról van szó, addig a mostani esetben valahogy említést sem tesz arról, hogy egy őt támogató, keresztény, konzervatív emberről van szó. Ebből pedig nagyjából egyetlen dolog következik: felelőtlenség azt állítani, hogy mindenkit, aki ilyesmire vetemedik, a világnézete, a politikai szimpátiája, a valamilyen oldaliság tesz gyilkossá, hogy csak az egyik oldal, vagy csak a másik oldal erőszakos és gyilkos. Sok esetben a nem megfelelően kezelt mentális betegség pusztít. Ettől még persze vannak politikai gyilkosságok, ez nem vitás, de sok esetben nem arról van szó, hogy valaki üzenetet kívánt ezzel eljuttatni a politikusoknak, hanem egyszerűen arról, hogy számtalan olyan ember kezébe került fegyver, akik labilisak és mentálisan nem állnak erre készen, ezért veszélyt jelentenek a társadalomra. A fegyvertartás szigorításával és a mentális betegségek kezelésével kellene foglalkoznia az amerikai kormánynak, nem pedig azzal, hogy éppen kinek a politikai szekerét tudja megtolni egy-egy terrortámadás. Az pedig még inkább érthetetlen, hogy Azbej Tristan mégis miért érzi úgy, hogy föltétlenül fel kell szólalnia egy olyan ügyben, amelyről láthatóan fogalma sincs?
Bár távolról sem ő az egyedüli, de ez az ember is mindenben vallásüldözést lát, és kész arra, hogy (propagandaszólamokkal) kiálljon azokért, akik a megfelelő Istenhez fohászkodnak. Mert ugye a megtámadott muszlimokért nem aggódik, hiszen az ő feladata a keresztények megvédése, mindenki más oldja meg a saját problémáit. Nem tagadom, hogy a mormon templomot ért támadás borzalmas volt – ez vitán felüli tény, hiszen több ember is értelmetlenül vesztette el az életét -, de egy kicsit utánajárhatna azért annak, hogy mégis mi volt a támadás oka. Ha valamikor, hát most egészen biztosan nem kellene olajat önteni a tűzre azzal, hogy valami olyasmit magyarázunk bele a valóságba, ami egyszerűen nem létezik. A tömegmészárlás vélhetően a kezeletlen mentális problémák és a nem megfelelő fegyvertartási törvények eredményének tudható be, ami ellen kizárólag az amerikai törvényhozás tehet bármit is. A tragédia persze ettől még tragédia marad, de annak vélhetően nem volt sem vallási, sem politikai oka. Ez leginkább egy sokadik értelmetlen tragédia, amely alighanem megelőzhető lett volna. De hány és hány esetben mondtuk már el ugyanezt az elmúlt évtizedekben? Sajnos túl sok alkalommal.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.