Az egyház és az állam különváltan, de együttműködésben tesz a közös célokért, az egyházak ezért nevelnek gyermekeket a bölcsődétől az általános iskolán és gimnáziumon át az egyetemig, ápolnak betegeket, gondoskodnak idős emberekről, segítik a szegényeket és a rászorulókat, gyógyítják a szenvedélybetegeket – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap Dunavarsányban.
Gulyás Gergely a Dunavarsányi Református Egyházközség gyülekezeti hálaadó és bölcsőde-átadó ünnepségén arról beszélt, hogy a Dunavarsányi Református Egyházközség növekedése az elmúlt évtizedekben, sőt az elmúlt több mint 100 évben győzelem volt mindig is a korszellemmel szemben.
Hozzátette, hogy 110 év alatt egy maroknyi, de lelkesen, közösen imádkozó hívőből önálló anyaegyházzá növekedtek. „Miközben épült a közösség, épült a templom is„
– mondta a miniszter.
Gulyás Gergely emlékeztetett: az ötvenes évek második felében készült el a templom, olyan korban, amikor Magyarországon senki sem tudta, hogy egyáltalán lehet-e templomot építeni.
Hozzátette, a viharos történelmi időkben is sikerült mindig megtalálni a továbblépés módjait, elkészült a templom, a torony, a lelkészlakás, sőt a cserkészotthon és a közösségi ház is. Az egyházközség élete és munkája sokak számára jelentett és jelent ma is áldást a mindennapokban – emelte ki.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy „hittel, közösségépítéssel és közszolgálattal sokat tesz hozzá Dunavarsány mindennapjaihoz az egyházkerület„, aminek ékes bizonyítéka a most átadott Mózeskosár bölcsőde is.
Elmondta: természetes, hogy a gyermekek biztonsága a szülőknek a legfontosabb, egyben minden település, sőt végső soron az egész ország jövője is ezen áll vagy bukik.
„Nem mindegy, hogy kire lehet hagyni kisgyermekeket, hol szerzik az első benyomásaikat, kik és hogyan foglalkoznak velük, milyen környezetben tölthetik el a napjaikat„
– fűzte hozzá a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Gulyás Gergely elmondta, hogy a reformátusok értékes szolgálatot vállalnak az országban, és különösen látványos, értékes a tevékenységük Dunavarsányban is.
Hozzátette, hogy a településen az egyház feladata nem áll meg a templom falainál, hanem a társadalom mindennapjaiban is hirdeti azt, amit az egyháznak a XXI. század nehéz viszonyai közepette is hirdetnie szükséges. Ehhez egy újabb lehetőség és újabb eszköz ez a bölcsőde, egy újabb eszköz arra, hogy a legfiatalabbak is már elsők közt megtanulhassák azt, ami reformátusok címerén szerepel: „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” – fogalmazott.
Az új bölcsőde 840 millió forintos kormány-, illetve uniós támogatással épült, négy csoportszobában 56 kisgyermeket tudnak fogadni. (MTI)
Én egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy még most is különváltan működik az állam és az egyház. Az rendben van, hogy amennyiben az egyház állami feladatokat lát el – oktatás, ápolás, idősgondozás -, azért ugyanannyi állami normatíva járjon, mint bármely állami intézménynek. Azonban egyáltalán nem gondolom azt, hogy a kormánynak joga van az adófizetők pénzét templomépítésekre, parókiákra vagy bármi más, az egyház vagyont gyarapító beruházásra költeni. Arra ott az egyházaknak felajánlható adószázalék, ott az emberek maguk dönthetik el, kinek szánják azt a pénzt. De aki nem az egyháznak szánja, annak az adóját miféle felhatalmazás alapján költik mégis arra az egészségügy vagy az oktatás helyett? Az állam és az egyház ismét összebútorozott, ez az igazság. A kormány pénzeli az egyházat, az egyház segít a kormánynak hatalmon maradni. Papok tucatja – de inkább ezrei – prédikálnak a templomban arról, hogy a Fideszre kell szavazni. Ez nem együttműködés, hanem kölcsönös függés, olyan sunyi paktum a két fél között, ami megengedhetetlen.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.