Szeptember 17,  Kedd
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Mintha lassan kezdenénk kigyógyulni belőle

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 811,614 forint, még hiányzik 2,188,386 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Az elején szeretném jelezni: a Nyugdíjas Parlament nem azonos a kormány által erősen favorizált Idősek Tanácsával. Hogy a Nyugdíjas Parlamentnek mennyi beleszólása van az ország, vagy akár csak az idősek dolgába, azt csak gyanítom. Szerintem pont annyi, amennyi mindenki másnak is, tehát semennyi. Ezzel együtt nem árt az meg, ha időnként értelmes közleményeket is sikerül találni a híranyagok között.

Tartok tőle, hogy nem csak a nyugdíjasokat érte el a Stockholm-szindróma, hanem az ország jelentős részét. Bár jó hír, hogy mintha lassan kezdenénk kigyógyulni belőle. A kormánypártnak élet-halál kérdése azonban, hogy ez lehetőleg ne történjen meg, a nyugdíjasokkal főként ne. Erre találták ki a 13. havi nyugdíj ismételt bevezetését. Olcsóbb, mint a svájci indexálás, de főleg látványosabb. Lehet vele kampányolni. Azzal nem lehet, hogy mindenki megél a nyugdíjából stabilan és folyamatosan. Az eseti adományok sokkal látványosabbak. Most például nyugdíjprémium és mifranc, akik a legalacsonyabb, 28 500 forintot kapják, azok ebben a hónapban 110 ezernél is többet fognak kapni. Igaz, hogy csak egyszer, de arra emlékezni fognak egy darabig. Legalábbis ez a terv.

 A nyugdíjasokat is elérte a Stockholm szindróma? Közismert, hogy a kiszolgáltatott helyzetben lévők a megszorítások kismértékű enyhítése esetén is már szimpátiát kezdenek érezni az érintetteket méltatlan helyzetben tartók iránt (Stockholm szindróma).

   Az utóbbi időben se szeri, se száma az időseknek ígért – a költségvetésből finanszírozott – plusz juttatások kilátásba helyezésének. Az idősek örömmel fogadják az őket különösen sújtó fogyasztói áremelések részleges kompenzálását, az ország gazdasági növekedéséből való részesedésüket, mellyel az idősek korábbi és a jelenlegi gazdasági aktivitását is elismerik.Mindezek mellett úgy érezzük, fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az elmúlt években a törvényi felhatalmazás mellett:
– jelentősen csökkent a társadalmi össztermékből (GDP) származó nyugellátásra fordított összegek aránya (11,6 %-ról 8,3 %-ra)
– érzékelhetően romlott a nettó átlagbérek és az átlagnyugdíjak egymáshoz viszonyított aránya (75 %-ról 50 %-ra)
– előbb megszüntették a nettó bérnövekedést követő nyugdíjemelés módszerét, később a nettó bérnövekedést és a fogyasztói ár növekedését együttesen követő módszert, majd a csak az inflációt követő év eleji nyugdíjemelés (indexálás) módszerét léptették életbe
– sokak igazságérzetét sérti, hogy növelték a legalacsonyabb és a legmagasabb nyugellátásban részesültek közötti különbségeket (több mint 100 szoros a különbség)
A kívánatos hosszútávú megoldást a jelenlegi nyugdíjrendszer gyökeres megváltoztatása jelentené.

Kiadó: Nyugdíjas Parlament Országos Egyesület (MTI-OS)

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.