Noha Kásler Miklós ismételten csak megemlékezett Semmelweis Ignác életművéről és pályafutásáról, mégis inkább csak beszél az ő elért eredményeiről, mintsem hogy a kormányzat megpróbálná ezeket az eredményeket felhasználva csökkenteni a kórházi fertőzések áldozatainak számát. Az ugyanis annak ellenére sem akar igazán csökkenni – erre még nem találtak ki a statisztikát pozitív módon megváltoztatni képes számolási módszert -, hogy megpróbálják ki sem adni az adatokat. A legutolsó, 2017-es adatok szerint továbbra is kiugró a kórházi fertőzésben megbetegedettek és elhunytak száma, azt ugyanis a világsiker ellenére sem sikerül csökkenteni. Nincs elég kórházi dolgozó, takarító, eszköz és fertőtlenítőszer sem, tehát pozitív elmozdulás sincs. Hogy ennek megváltoztatásáért mit tesz a kormány? Felhívja a lakosság figyelmét a kézmosás fontosságára! Miközben elég csak megemlíteni a következő tényt ahhoz, hogy egyszerű magyarázatot kapjunk a kórházi fertőzések számának növekedésére:
A ReSzaSz emlékeztet, szomorú és sajnálatos tény, hogy az uniós országok közül pont Magyarországon, a kézfertőtlenítést elsőként meghonosító Semmelweis hazájában használják a legkevesebb alkoholos kézfertőtlenítő gélt az egészségügyi intézményekben (6 liter/1000 betegnap; Svédországban ez például 40 liter/1000 betegnap).
Ehhez képest Kásler ünnepel:
Semmelweis Ignác életműve, pályafutása ma is mérce, szerepe a világban rendkívüli, az ő példamutatásában ötvöződik az emberiség és a magyarság minden nemes értéke – hangoztatta az emberi erőforrások minisztere a Semmelweis-napi elismerések átadásán hétfőn a Pesti Vigadóban.
Kásler Miklós Semmelweis Ignác munkásságát méltatva azt mondta, egy olyan emberre emlékezünk, akit az emberiség jótevőjeként, az anyák megmentőjeként, az orvostudomány Luther Mártonjaként és a legetikusabb orvosként tartanak számon. Felfedezését a pontos megfigyelés, a kórlefolyás, a bonctani leletek elemzése, értékelése alapozta meg, felfedezését statisztikai adatokkal támasztotta alá – fűzte hozzá.
A tudós felfedezésével leírta a gyermekágyi láz okát, kialakulásának folyamatát és azt, hogy a fertőzést milyen módszerekkel lehet megelőzni – közölte a miniszter. „Nekünk ő a mérce, és a magyar orvostudomány első nagy generációját gyűjtötte maga köré” – mondta Kásler Miklós, hozzátéve, „az anyák megmentője” nem kímélte sem magát, sem orvos kollégáit az igazság érdekében, de ezt nem öncélúan tette, és Semmelweist ezt tette naggyá.
Mint mondta, Semmelweis leginkább Prométheuszra emlékezteti, aki lehozta az égből a tüzet, a fényt és a meleget, Semmelweis pedig lehozta az emberi életet, hogy az melegítsen és világítson. A kitüntetettekhez szólva a miniszter úgy fogalmazott, önök nélkül nem élne tovább ez a szemlélet, és bár a materiális körülmények lényegesek a gyógyításban, az orvos szemléletét, elhivatottságát nem pótolja semmi.
Kásler Miklós a díjazottaknak köszönetet mondott munkájukért a kormány, a minisztérium és a betegek nevében. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy ugyan az orvosok a legjobb tudásuk, rendelkezésre álló tudományos információk alapján gyógyítanak, de kutatni, keresni kell azokat az ismereteket, amelyek feltárásával még jobban segítik „visszaadni az egészséget”. Az államtitkár megköszönte azt az erőfeszítést, a fáradságos, elkötelezett munkát, amire a betegeknek szükségük van, hogy érezzék: biztonságban vannak. A Semmelweis-nap alkalmából Kásler Miklós Semmelweis-díjat adott át Kollár Lajosnak, a Pécsi Tudományegyetem Központi Érsebészeti Klinika egyetemi tanárának, professzor emeritusának.
Batthyány-Strattmann László-díjban tizennégyen részesültek, Pro Sanitate díjat egy orvos vehetett át, továbbá harminchat miniszteri elismerő oklevelet osztottak ki. Az egészségügyi államtitkárság kezdeményezésére 2011 óta munkaszüneti nap július 1-je, Semmelweis Ignác születésnapja az
egészségügyi és az egészségügyben dolgozóknak. (MTI)
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.