Május 21,  Szerda
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


A demokrácia bolhapiaci ára

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 1,382,393 forint, még hiányzik 1,617,607 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Magyarországon a demokrácia a népé, nem külföldi hatalmaké vagy azok megbízottjaié – írta Gál Kinga, a Fidesz–KDNP európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke, valamint Deutsch Tamás, a delegáció vezetője az európai parlamenti képviselőknek címzett levelükben, amely részleteit szerdán közölték az MTI-vel.

A levélben azt írták, hogy az utóbbi időben az Európai Unió szintjén kirobbant botrányok rávilágítottak arra, hogy a politikai lobbiszervezetek túlzott befolyással bírnak, ezek a szervezetek ugyan a civil társadalom képviseletére hivatkoznak, valójában azonban politikai célokat szolgálnak.

Az elmúlt évek nyomozásai és a nyilvánosságra került információk feltárták, hogy elsősorban amerikai és brüsszeli székhelyű szervezetek több millió dollárral támogattak olyan magyar aktivista csoportokat és médiumokat, amelyek nyíltan baloldali-liberális ideológiai célokat követnek – emelték ki.

„Ezek a szervezetek Magyarország nemzeti érdekeivel ellentétes propagandát terjesztenek. Hazugságokra és eltorzított tényekre alapozva olyan narratívát alakítottak ki, amely megalapozta a politikai és jogi támadásokat hazánk ellen. Céljuk egyértelműen az volt, hogy gyengítsék Magyarország határvédelmi képességeit, valamint megakadályozzák a magyarok számára jogosan járó uniós támogatásokhoz való hozzáférést”

– fogalmaztak a politikusok.

Hozzátették, hogy az USAID-botrányt követően már senki sem hunyhat szemet a valóság felett, világos határokat kell szabni: Magyarországon a külföldi finanszírozású szervezetek többé nem működhetnek a háttérben.

Ahogyan minden európai polgárt, úgy a magyarokat is megilleti az a jog, hogy tudják, kik finanszírozzák azokat a szervezeteket, amelyek politikai befolyást gyakorolnak országukban – írták.

A levél megfogalmazói szerint miként az Európai Unió szabályai tiltják a politikai pártok külföldi finanszírozását, úgy a pártfüggetlen szereplőket is ellenőrzés alá kell vonni, amennyiben tevékenységük hatással van a közdöntéshozatalra.

Rámutattak, hogy május 13-án a magyar parlament elé került a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat. Az új jogszabálytervezet célja a nemzeti szuverenitás védelme a közéletben megjelenő rejtett külföldi befolyással szemben. A javaslat új szabályozási keretet hoz létre azon szervezetek számára, amelyek külföldi finanszírozásban részesülnek, és aktívan alakítják a magyar politikai diskurzust – fűzték hozzá.

Úgy folytatták, hogy

a jogszabály középpontjában egy újonnan létrehozott nyilvántartás áll: azoknak a szervezeteknek, amelyek a magyar közéletre befolyást gyakorolnak – például választási időszakokban érdekképviseletet folytatnak, jogalkotási ügyekben lobbiznak, vagy a közvélemény formálására törekednek – kötelező lesz regisztrálniuk, amennyiben külföldről pénzügyi támogatásban részesülnek.

Ezen szervezetek számára a külföldi források elfogadását megelőzően hivatalos engedélykérés válik kötelezővé, emellett vezetőiknek nyilvános vagyonnyilatkozatot kell benyújtaniuk – áll a levélben.

Gál Kinga és Deutsch Tamás szerint a törvényjavaslat az Egyesült Államok gyakorlatából merít ihletet, különösen a Foreign Agents Registration Act (FARA) törvényből, ám a magyar változat kifinomultabb és lényegesen enyhébb szabályozást kínál.

Az Egyesült Államokban is kötelező a külföldi finanszírozású szervezetek regisztrációja és hatósági felügyelete, amennyiben külföldi hatalmak befolyása alatt állnak.

„A mai geopolitikai helyzetben a szuverenitás védelme már nem elméleti kérdés, hanem gyakorlati szükségszerűség. Magyarország új törvénye precedenst teremt a demokratikus intézmények külső befolyástól való védelmében, és megerősíti a nemzet önrendelkezési jogát. Végső soron Magyarország átláthatósági törvénye nem csupán jogi eszköz, hanem egyértelmű politikai nyilatkozat is: a magyar demokrácia kizárólag a magyar emberek előtt tartozik felelősséggel”

– írták a politikusok az EP-képviselőknek. (MTI)

Az eddig is napi rutin volt a rezsim részéről, hogy a kudarcot – amiből az utóbbi időben bőséggel akad, sőt, lényegében csak az van – sikerként tálalja a híveknek. Ez viszonylag új ötlet, hogy a totális diktatúra bevezetésére tett kísérletet a demokrácia megerősítéseként próbálják meg eladni a bolhapiacon. Az Európai Uniónak Magyarország az egyik tagállama. Ha egy magyar cég, portál, szervezet nyer el támogatást a számtalan, minden tagállam számára elérhető pályázat valamelyikén, az normális országban a világ legtermészetesebb dolga, a kormányok örülnek az országba érkező pénznek. AZ USAID egy hosszú évtizedek óta működő globális szervezet. Botrány akkor lett, amikor Donald Trump kavart egyet. A hazudozás helyett inkább én arra lennék kíváncsi, hogy Orbán Viktor titokban milyen megállapodásokat kötött például Oroszországgal, Kínával, Törökországgal és még ki tudja, kivel. Az érdekel, hogy az oroszok mennyiért építik – már ha építik – Paks2-t, mennyiért és milyen feltételekkel vásároljuk onnan az energiahordozókat, mennyi kínai és ki tudja milyen hitel terheli a jövőnket. Mert ezek fontos dolgok, közvetlenül minket érintenek. És titkosak. Szemben a civil szervezeteknek, portáloknak nyújtott támogatásokkal, pályázati pénzekkel, amik mindig is nyilvános adatok voltak.

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.