Hatalmas energetikai összeomlást láttunk Spanyolországban és Portugliában – részben Franciaországban, Hollandiában és Belgiumban. Nagyon úgy tűnik, hogy nem az „oroszok”, hanem a túlerőltetett zöldpolitika a tettes. Persze hivatkoznak mindenféle atmoszferikus viszonyokra – érdekes hogy ez korábban nem okozott ekkora gondot. Demkó Attila, a Mandiner egyik kedvenc szakértője eképpen szakértette meg a tegnap Spanyolországot és Portugáliát érő áramkimaradást. Egyetlen napot sem kellett arra várni, hogy meglegyen a tettes. Persze lehetett volna Soros György, Magyar Péter, vagy valaki teljesen más, sokak által támadott figura is de nem, ezúttal a zöldpolitika volt az áramkimaradás felelőse. Nem kellene erőltetni ezt a dolgot, sokkal jobb lenne, ha szén elégetésével termelnének áramot mindenhol, hiszen akkor nem fordulhatna ilyen elő. Pusztítsuk inkább el a bolygót mert az is jobb, mint hogy teszem azt egy ilyen anomália történjen és milliók maradjanak áram nélkül több órára.
Persze a reakció nem lep meg, hiszen Spanyolországnak szocialista kormánya van, amely természetesen támadni való, hiszen a jó kormány nemzeti, konzervatív, jobboldali kormány. Csak és kizárólag ők képesek arra, hogy az emberek számára legfontosabb és legjobb döntéseket meghozzák. Az, hogy Spanyolország rekord gyorsasággal próbál átállni a megújuló energia felhasználására egy tévút, sőt, egyesek szerint zöld fasizmus, jelentsen is ez bármit. Maradjunk inkább a jól bevált, ám régi, a Földet szennyező technológiáknál, hiszen nem kockáztathatjuk meg azt, hogy akár egy napra is áram nélkül maradjon egy ország. Véleményem szerint ez egy borzasztóan ostoba és maradi gondolat, hiszen nincs olyan átállás, amely hibák nélküli. Mindig lesznek olyan új technológiák, amelyek új problémákat gördítenek elénk, azonban ezeket fel lehet ismerni és lehet belőlük tanulni, ha viszont soha meg sem próbáljuk a váltást, tartva az esetleges problémáktól, akkor soha nem fejlődünk, mint közösség.
Minden váltásnak van bizonyos kockázata, de tudomásom szerint valódi pusztítást nem végzett ez az áramkimaradás, noha nyilván voltak olyanok, akik pénzt veszítettek ezzel. Ez egy olyan lecke – amennyiben valóban a zöld energiára való átállás volt a ludas -, amelyből nem csak Spanyolország, de az egész világ tanulhat, hiszen akár tetszik ez sokaknak akár nem, a jövő a megújuló energiák minél nagyobb felhasználása. Egészen egyszerűen nem pusztíthatjuk a Földet tovább anélkül, hogy teljesen élhetetlenné ne tennénk a bolygót. Már most is szemmel látható az ember pusztítása világszerte és a helyzet csak romlani fog. Egyre extrémebb hőmérsékletek és ezzel egyre extrémebb viharok. Szárazság, özönvíz-szerű esőzések és még lehetne sorolni. Ezt mi okoztuk, pontosabban mi rontottunk annyit a helyzeten, hogy az éghajlatváltozás mértéke ennyire jelentős legyen.
Spanyolország véleményem szerint a helyes irányba tette meg az első lépéseit, és még ha hibára is futott, azt ki fogja javítani és abból tanulni fog. Aki ezt az esetet arra használja majd fel, hogy a zöld energia ellen álljon ki, az véleményem szerint óriási károkat okoz mindannyiunk számára. Amellett persze ki lehet tartani, hogy a nukleáris energia az egyik legtisztább és legjobban felhasználható energia – ezzel én magam is egyetértek -, de amellett már nem, hogy szénnel fűtsünk egyes erőműveket. Ott vannak a szél- és naperőművek, nem beszélve a vízzel hajtott generátorokról, vagy a föld melegvizének energiáját felhasználó erőművekről. Számtalan energia áll a rendelkezésünkre, amelyeket sokkal jobban ki kellene aknázni ahhoz, hogy egy élhetőbb világban létezzünk. Az persze tény, hogy ameddig Kína és Donald Trump megválasztásával az Egyesült Államok is ilyen elképesztő mértékben szennyezi a környezetet a széntüzelésű erőműveivel, addig ezek a kisebb országok által meghozott döntések szinte cseppeknek tűnnek egy pohár vízben, de véleményem szerint valahol akkor is el kell kezdeni.
A spanyolok irányt mutathatnak más országoknak, hiszen ezidáig inkább jóval kisebb országok voltak képesek arra, hogy megújuló energiát használjanak országos szinten. Persze ez még gyerekcipőben jár, ezért előfordulhatnak hibák, de ha azt vesszük figyelembe, hogy hány ember életét követeli a környezetszennyezés és az amiatt kialakuló éghajlati viszonyok, akkor beláthatjuk, hogy a régi technológia melletti kiállásnak több áldozata volt van és lesz is, mint a megújuló energiának. Szerencsére azonban a döntéshozó helyzetben lévők nem beszélnek zöld fasizmusról és egyéb baromságokról, hanem inkább átgondolják azt, hogy esetlegesen hol lehetne javítani a rendszeren. A konteók gyártása és az új technológiákkal szembeni pánik generálása helyett inkább gondoljuk át azt, hogy kinek és mit mondunk, mivel az ilyen álhírekből születnek a szekták, ahol is az összegyűltek egyetértenek egymással, még ha annak semmiféle valóságalapja sincs. A zöld átállásra szükségünk van, ez véleményem szerint nem lehet kérdés senki számára sem. Vannak hibái ennek az új módszernek? Természetesen, de ez nem szabad, hogy elrettentsen bennünket a változástól.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.