Napsugaras szép reggelt kívánok mindenkinek! Magyarország tulajdonosa hazatért a római vakációról Ferenc pápa temetéséről, amit valami egészen kivételesen gyomrot forgató önfényezésre használt, és ott folytatja a választási kampányt, ahol abba sem hagyta. Mielőtt elrongyolt volna a populista, szélsőséges haverja, Robert Fico kebelére borulni Pozsonyba és ott közös erővel éppen a Szakma Sztár Fesztivál névre hallgató rendezvényen kábította a fiatalokat:
Orbán röviden kitért a külpolitikai helyzetre is. Azt mondta, gyors változásokat és fenyegető veszélyeket látunk magunk körül. Véres háborút a szomszédban, vámháborút a világban, klímaváltozást a természetben, népvándorlást a határunkon, energiaszegénységet a nyugat-európai országokban és háborús készülődést a „brüsszeli szalonokban”. Orbán szerint Ukrajna EU-csatlakozása dönti el, hogy milyen lesz a szakmunkás fiatalok következő 20 éve. Arra kérte a jelenlévőket, ha továbbra is migránsmentes Magyarországot akarnak, és nem akarnak ukrán vendégmunkásokat, akik lenyomják a béreket, szavazzanak a kormány konzultációján. (444.hu)
Szóval lényegében itt a világvége és Magyarország egyetlen esélye a túlélésre az, ha Orbán Viktor és bandája fosztogathat továbbra is az országban. Ha ez nem így lesz, akkor jönnek a migránsok és az ukrán vendégmunkások csőstül, ha nem akarnak mindmeghalni, szavazzanak a kormány kitalált, jogilag nem létező, senkit semmire nem kötelező konzultációján, amire amúgy válaszolni kell, nem pedig szavazni. Egészen hibátlan eszmefuttatás, leszámítva, hogy úgy hülyeség az egész, ahogy van. Háború valóban van a szomszédban, mert Orbán Viktor haverja és üzleti partnere megtámadta a független Ukrajnát, hogy területeket raboljon, és azóta is gyilkolja a népet. Klímaváltozás is van, amire nagy ívben szart eddig is a kormány, jórészt tagadták – emlékezzünk csak, mennyit mocskolták Greta Thunberget, aki fókuszba állította ezt a mindenki számára létfontosságú kérdést -, és az égvilágon semmit nem tettek eddig sem annak érdekében, hogy amennyire lehetséges, hozzájáruljanak azokhoz az erőfeszítésekhez, melyek igyekeznek lassítani a folyamatot – Áder János időnként előadott mesedélutánja nem számít valódi ellenlépésnek -, és főként semmit nem tettek azért, hogy felkészítsék az országot a brutális változásokra. Azok pedig nem csak majd valamikor, a távoli jövőben fognak beköszönteni, hanem már megérkeztek és Magyarországot, azt a régiót sokkal súlyosabban érintik, mint Európa más részeit. És a kormány a világon semmit nem tesz például azért, hogy a mezőgazdaságban végbemenjen a szükséges szerkezetváltás, nem tesz semmit azért, hogy a hirtelen nagy mennyiségben lezúduló csapadékvizet elvezesse, pláne eltárolja olyan időkre, amikor öntözni kellene, az országon átfolyó vizekkel semmit nem kezd, nem igyekszik változtatni a lakókörnyezeten. Pedig kellene, mert a nyári kánikula elől nincs menekvés, kellene a megfelelő árnyékolás, különféle technikák léteznek erre, amit a kormánynak egyrészt felvilágosító műsorokkal, másrészt anyagi erőforrásokkal kellene támogatni. Az akkugyárak helyett. Az ukrán vendégmunkások pedig nem fogják elözönleni az országot. Merthogy eddig sem tették, holott a magyar kormány csalogatta őket, aztán kénytelenek voltak Ázsiából vendégmunkásokat toborozni. Az ukránok pedig – és mindenki más is -, ha már külföldön kényszerültek munkát vállalni, inkább mentek olyan országokba, ahol megbecsülik és megfizetik őket, mint Magyarországra. Ez akkor sem változnak, ha Ukrajna uniós tag lenne. Nem kell ezt az országot védeni a migránsoktól, Orbánék annyira lepusztították, hogy mindenki nagy ívben kerüli, senki nem akar ide költözni, legfeljebb el. Amúgy pedig azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy a képzett magyar szakmunkások munkáját el tudják venni a magyarul nem beszélő ukránok.
És akkor ejtenék néhány szót a nyugat-európai országokat sújtó energiaszegénységről. Bár Spanyolország csak magyar szempontból nyugat, amúgy dél, de tegnap valóban kitört az energiaszegénység – amit itt töltött két évem alatt nem tapasztaltam, még csak áramszünet sem volt soha. Ellentétben Magyarországgal, ahol ez nem volt ritka -, ugyanis nem volt áram. Ez itt, Granadában – és gondolom egész Andalúziában – kicsivel déli 12 óra után következett be. Meg is lepődtem, mert ilyet eddig nem tapasztaltam. 1-2 órás vízhiány volt már többször, amikor az Albayzin felújításán fáradozó szakik ügyesen elvágták a vízvezetéket, de ezeket gyorsan rendbe is hozták. Szóval most az áram ment el, lassan jöttem rá, hogy minden egyéb is. Wifi nyilván nem volt, miután árammal működik a router, de nem volt mobil net sem, sőt, telefonjel sem. Egyáltalán semmi, így aztán nem is tudtam, mi történik. Az áram hajnali 2:40-kor jött vissza (mármint itt, ahol én élek), az internet 5 óra körül. A vészhelyzet itt, az Albayzinon úgy nézett ki, hogy megteltek a terecskék emberekkel, akik beszélgettek, kajáltak, jógáztak, zenéltek. Estére a tetőteraszokon fények gyúltak, aki tehette, ment grillezni. Itt fent nem volt éjszaka világítás, lent a városban igen, mert a világítótestek többsége napelemes. Szóval mi itt jól túléltük, de abban teljesen biztos vagyok, hogy baromira más dolog itt eltölteni egy napot gondtalanul, és más bent ragadni a metróban valamelyik nagyvárosban, vagy a vonaton várni, hogy valaki mentse ki őket, jussanak haza, a gyerekért az oviba, suliba. Mi itt kivételezett helyzetben voltunk, de az érintett területek lakói biztosan nem ilyen szerencsések, szóval elég nagy volt a baj. Még nem tudni, mi okozta ezt a példátlan áramkimaradást, de elég komoly figyelmeztetés lehetne arra nézve, hogy talán több figyelmet kell szentelni a rendszerek védelmére.
Most olvasom a híreket. Úgy tűnik, máshol sem volt tragikus a helyzet, az emberek nem estek pánikba. Vígan elvoltak, a bárok megteltek, legfeljebb gyertyákkal világítottak. A spanyolok amúgy sem idegbeteg népek, sokan azt mondták, legalább több idő jutott beszélgetésre. A központi kormány és az önkormányzatok jól reagáltak a helyzetre, ugyan a közlekedési lámpák leálltak, de például Granadában percek alatt rendőrök jelentek meg és ők irányították a forgalmat. Az emberek segítettek egymásnak, ahogy ezt mindig is tenni szokták, csak most még a szokottnál is jobban figyeltek egymásra. Az egészségügyi intézményekben mindenhol vannak generátorok, semmiféle tragédia nem történt. Ez a mediterrán emberekre jellemző lazaságon kívül annak is köszönhető, hogy bíznak a kormányban és még különösebb információk hiányában is teljesen biztosak voltak abban, hogy a kormány és az önkormányzatok teszik a dolgukat és megoldják a problémákat, nekik nincs okuk pánikra. Szóval túléltük a dolgot, majdnem fiesta lett abból, ami akár katasztrófa is lehetett volna. Tragédia csak engem ért, mert majdnem megolvadt a mélyhűtőben a jégkrém, de elhárítottam a bajt, ugyanis időben befaltam, miközben ismét elolvastam az Előretolt helyőrséget. És még most is élveztem, századszor is.
Jó ébredezést, szép napot kívánok mindenkinek! Mi hamarosan jövünk vissza az első beszólással, ahogy mindig.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.