Miközben újra itt a nyár – legalábbis a Föld északi féltekéjén – újra szembesülhetünk azzal, hogy az éghajlatunk komolyan megváltozott az elmúlt 10-15 évben. Nem arról van szó, hogy egyébként az éghajlat ne változott volna mindig is, de ilyen drasztikus változás igen ritkán fordul elő, pont ezért kellene komolyabban venni a természet figyelmeztetéseit. Megszaporodtak az extrém kilengések mind a hőmérsékletet, mind pedig az eső mennyiségét illetően, ami már alapvetően is fel kellene hogy hívja a figyelmünket a problémára. A korábbi telek akár méteres hótakarói eltűntek Magyarországról, miközben a nyarak egyre forróbbak és szárazabbak. De ez nem csupán Magyarországon esetében igaz, hanem más országokban is a szélsőségek felé kezdünk haladni, aminek eredményeként életmódot kell váltanunk, sőt, egyeseknek konkrétan el kell majd hagyniuk a korábbi lakóhelyüket, mivel élhetetlenné válnak a korábban lakott területek.
Úgy vélem, hogy egyre kevesebben vannak olyanok, akik tagadják a klímaváltozás tényét, noha arról a mai napig vita van, hogy a Föld korának viszonylatában, mennyire súlyos a mostani változás. Mert a Föld éghajlata több esetben is változott már az elmúlt évezredekben, de ez nem azt jelenti, hogy a mostani felgyorsult felmelegedés elfogadható vagy normális lenne. Eléggé egyértelmű az, hogy az ipari forradalom óta igencsak felgyorsult a légkör szennyezése, amelynek hatására az éghajlat szinte soha nem látott mértékben változik meg. Noha jelenleg „mindössze” pár fokos átlaghőmérséklet változásról beszélnek, de ennek hatása beláthatatlan lehet. Már most is sok helyen egyre növekvő populációk számára elviselhetetlen a nyári forróság, amely igen sok halálos áldozatot szed éves szinten, és a helyzet csak romlani fog. Itt nem riogatni szeretnék, hiszen elég tragikus hírről olvashattunk már az elmúlt hónapokban is, de csak azért, mert nem beszélünk az éghajlatváltozásról, az még bekövetkezik.
Voltak tervek arra, hogy valamilyen szinten megpróbáljuk mérsékelni az éghajlatváltozás hatásait, és azon dolgozunk, hogy csökkentsük az emberi tevékenységek hatását a környezetünkre, de ezen döntések jelentős része ma már csupán az emlékeinkben él, hiszen az élet más aspektusai váltak fontossá. Sokak számára az éghajlatváltozás a fontossági sorrendek, prioritási listák sokadik helyén van, mivel a megélhetés vagy a migráció sokkal komolyabb problémának tűnik. Sokan hiszik, hogy van még időnk, hogy most fontosabb az, hogy az országok esetleg még jobban kiaknázzák a természeti kincseiket, hiszen abból plusz bevételre tehetnek szert az országok, nő a gazdaság, a GDP, de ennek hatása beláthatatlan. Ha a korábban belengetett, a környezetünk szennyezését mérséklő döntéseket teljes egészében elvetjük, akkor talán még a korábban gondoltnál is komolyabb mértékben fog felmelegedni a klímánk, amely elképesztő pusztítást okozhat.
Itt ne csak arra gondoljunk, hogy melegebbek lesznek a nyarak, tehát ventilátort vagy klímaberendezéseket kell vásárolni, hanem arra, hogy akár elképesztő szárazság alakulhat ki – ezt Magyarországon már most is sokan érzékelhetik -, amelynek hatására az élelmiszerek ára az egekbe emelkedik. Spanyolországban egy aszályos év az olívaolaj árának megnégyszereződését okozta, ami véleményem szerint tökéletesen előrevetíti, hogy mire számíthatunk, ha nem változtatunk az életmódunkon. Az tény és való, hogy fontos az, hogy a megélhetési válsággal kezdjünk valamit, de véleményem szerint az éghajlatváltozás problémája nem kerülhet ennyire hátulra a fontossági sorrendben. Mert jelenleg sok országban a lakosok fontosabb problémának tekintik a migrációt, mint az éghajlatváltozást, csak hát az igazság az, hogy a két dolog igencsak összefügg. Az egyre élhetetlenebb helyekről az emberek menekülni fognak, amelynek eredményeként egyes területek teljesen kiürülhetnek, miközben a jobb termőterülettel és jobb éghajlattal rendelkező országok még komolyabb migrációs hullámmal fognak szembenézni.
Véleményem szerint ha valamikor, hát most az lenne a fontos, hogy olyan pártok kerüljenek kormányra, akik fontosnak tartják az éghajlatváltozás problémáját, nem pedig letagadják azt. Az egyre inkább megerősödő szélsőjobboldali pártok Európa-szerte ha nem is tagadják az éghajlatváltozást, de nem is tartják igazán fontosnak. Ezek az emberek vélhetően ha hatalomra kerülnének, akkor nem olyan döntéseket hoznának, amelyek javítanának a kialakult helyzeten, hanem inkább rontanának azon. Ott van negatív példának Donald Trump, aki hatalomra kerülése óta végső soron azon dolgozik, hogy az Egyesült Államok szinte bármiféle korlát nélkül használhassa ki a természeti kincseit. Sokan azzal védekeznek, hogy ameddig a világ leginkább szennyező országa, Kína nem tesz igazán semmit annak érdekében, hogy csökkentse a karbonlábnyomát, addig nincs értelme annak, hogy bármelyik ország is visszafogja magát emiatt. Ezen felfogás szerint tehát tegyünk csak magasról a bolygóra, hiszen más is szennyezi azt. Ha ezen a felfogáson nem változtatunk hamarosan, és olyan őrültek kerülnek hatalomra a jövőben, mint Donald Trump, akkor a helyzet csak romlani fog. Pedig mint az jelenleg is látható, már most sem vagyunk túl jó helyzetben, hiszen Európa egyik fele lángokban áll, a másik fele pedig viharokkal küzd. És ha nem változtatunk a felfogásunkon, akkor ez fog az új normalitássá válni.
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.