Július 17,  Csütörtök
header-pic

Határokon Átívelő Szellemi Táplálék
Adomány

NEHAZUGGY


Már nincs lehetetlen

Ez a felület kizárólag önkéntes olvasói támogatásokból működik. Nem politikusok, háttérhatalmak és gazdasági érdekcsoportok tulajdona, kizárólag az olvasóké.

Kiszámítható működésünket körülbelül havi 3,000,000 forint biztosítja. Ebben a hónapban összegyűlt 616,026 forint, még hiányzik 2,383,974 forint.
A Szalonnát ITT támogathatod, a Szalonnázó extra cikkeire ITT tudsz előfizetni.

Köszönjük, hogy fontos számodra a munkánk.

Szép reggelt kívánok mindenkinek! Egyszerűen képtelen vagyok betelni ezzel a csodás országgal! Itt olyan dolgok is rendszeresen megtörténnek, amilyenek sehol máshol. És ez még semmi, a valami az, hogy ezt mi már úgy megszoktuk, hogy még csak a fejünket sem emeljük fel a más országban egészen biztosan tömegeket megmozgató hírre.

A forint árfolyama fontos lélektani határt lépett át a héten, amikor négy hónapos rekordot megdöntve ismét 400 alá került az euróval szemben. Bár a Donald Trump által bejelentett európai vámok átmenetileg gyengítették a magyar fizetőeszközt, a hét végéig jól tartotta magát a hazai deviza. A péntek esti Trump–Zelenszkij-találkozó azonban drámai fordulatot hozott: a kudarcba fulladt megbeszélés után a forint visszagyengült a 403-as szintre. Szakértőkkel azt is megnéztük, a jövő héten milyen események mozgathatják a fizetőeszközünk árfolyamát. Heti összefoglalónk. (Index)

Nem azt kérdezem, hogy mi köze van a magyar forint árfolyamának Trump és Zelenszkij találkozójához, mert ilyesmit én már jó ideje nem kérdezek. Inkább az Erdélyben élő kollégámat kérdeztem meg, hogy a román lejt mennyire vágta földhöz a dolog, hiszen ők sokkal nagyobb területen határosak Ukrajnával, mint Magyarország, ezért aztán a háború réme is nyilván jobban érinti őket. Azt mondta a kolléga, hogy a lejjel semmi nem történt, nagyjából három éve is annyi volt az árfolyama, mint most. Mutatok is valamit, így talán jobban érthető a dolog:

A két grafikon a román lej és a magyar forint euróhoz viszonyított árváltozásait mutatja 5 éves időtávlatban. Talán jó lenne, ha Nagy Márton, Varga Mihály, de legalább Tállai András vagy Kósa Lajos elmagyarázná nekünk, jámbor fűevőknek egyrészt azt, hogy a sokkal pocsékabb helyzetből induló, az Európai Unióhoz hozzánk képest évekkel később csatlakozó Románia fizetőeszköze miért értékesebb nagyjából tízszer, mint a magyar forint, másrészt azt kellene elmagyarázni, hogy a miénkkel azonos külső politikai és hatásoknak kitett román lej miért stabil, miközben a forint annyira az, mint lepkefing a szélviharban. Mindeközben:

Ezres nagyságrendű tüntető fogadta a Vermont állambeli Mad River Valley síterepén az oda pihenni érkező J. D. Vance amerikai alelnököt. Bár az eseményt valamivel korábban meghirdették Zelenszkij ukrán elnök Fehér Ház-i látogatásánál, a tiltakozók által magasba emelt feliratok közül sok erre az eseményre reagált. Mint például az „ÁRULÓ VANCE, ORORSZORSZÁGBA MENJ SÍELNI!” vagy a „Vance országunk szégyene”, a „J.D. Vance, Zelenszkij 10X akkora férfi,, mint te” vagy a „Trump Putyint szolgálja”.

Amikor elterjedt, hogy az alelnök egy bizonyos lifttel síelni, magán a pályán is tüntetők jelentek meg, de nem találkoztak a politikussal. A tiltakozás hevességét látva Vance sajtóhírek szerint visszavonulót fújt és ismeretlen helyre távozott. (444.hu)

Tudom persze, hogy ettől Trump még nem fog megbukni, de akkor is jó látni, hogy nem mindenki csurrant maga alá és vannak, akik ki mernek állni a véleményük mellett akkor is, amikor annak a kiállásnak akár következményei is lehetnek. Egyértelműen kiállt Ukrajna mellett Németország, Franciaország, Hollandia, Portugália, Csehország, Lettország, Norvégia, Svédország, Litvánia, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Nagy-Britannia, Kanada és mások is, de most ennyi jutott eszembe.

Az Egyesült Királyság és Franciaország tervet dolgoz ki az ukrajnai tűzszünetre – nyilatkozta a brit miniszterelnök a BBC-nek. Keir Starmer, aki létrehozná a „hajlandók koalícióját”, előtte Emmanuel Macron francia és Donald Trump amerikai elnökkel is egyeztetett.

Megállapodott Ukrajnával és Franciaországgal arról, hogy – esetlegesen egy-két további országgal kiegészülve – megkezdik egy tűszüneti terv kidolgozását, amelyet megbeszélnek majd az Egyesült Államokkal is – jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök a BBC-nek adott interjújában. (euronews)

Tehát megállapodást dolgoznak ki, nem pedig béketárgyalást folytatnak a háborúban résztvevő egyik fél kihagyásával, annak feje felett. Ez nem egészen mindegy. Felelős vezetők így gondolkodnak, nem pedig azon törik a fejüket, hogy miként tudják megzsarolni a háború-dúlta országot a profit érdekében.  Mert szerintem a békecsináló Trump pontosan ezt tette, pontosabban ezt próbálta tenni. A siker elmaradt, az legalábbis, amit el akart élni. De legalább sikerült létrehoznia az Európai Unió jobb, erősebb változatának alapjait. Köszönet érte!

Megdöbbentő norvég céges bejelentésről ír a UK Defence Journal. A norvég Haltbakk Bunkers tengeri üzemanyag-forgalmazással foglalkozó és kikötői töltőállomás-hálózattal rendelkező cég a Facebookon jelentette be, hogy beszünteti az amerikai katonai erők üzemanyag-ellátását Norvégiában, vagyis nem ad el a norvég kikötőkben megálló amerikai hajóknak üzemanyagot.

A Kristiansund központtal működő cég üzemanyagokat kínál polgári és katonai ügyfelek számára, beleértve a NATO-t és a szövetséges erőket. Mindez vélhetően alaposan feladja a leckét majd Norvégia politikai vezetésének is. Norvégia ugyanis alapító NATO-tag, és Donald Trumpot, ha eljut hozzá ez az ügy, biztosan alaposan felbőszíti, hogy egy szövetséges ország cége még nehezíti is az amerikai hajók ellátását, hiszen amúgy is régi vesszőparipája, hogy az európai NATO-tagállamok nem költenek elég pénzt a védelemre, csak az Egyesült Államoktól várják azt el. (Telex)

A norvégok eléggé meg tudják makacsolni magukat időnként, és ha eldöntöttek valamit, ahhoz szokásuk ragaszkodni. Gondoljunk csak a Norvég Civil Alapok leállított forrásaira. Azzal sem tudott mit kezdeni a jó magyar kormány, pedig igyekeztek erősen. A NATO probléma pedig akár villámgyorsan meg is oldódhat. Miután Donald Trump jobb- és balkeze, Elon Musk a hírek szerint erősen helyesli, hogy az USA-nak ki kellene lépnie a NATO-ból, akár már jövő héten alá is írhatja Trump a kilépést, aztán nincs vele több gond. Vagy – ha eléggé felbőszül, és a gyógyszere is messzire gurul – még a héten. Ma már semmire nem lehet azt mondani, hogy lehetetlen.

Jó ébredezést, szép napot kívánok mindenkinek!

A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.