Szidják az ellenzéket a választási vereség, és főleg annak aránya miatt. Nézzük meg, mit mond a matematika.
Csak az egyéni jelöltekre leadott szavazatokat hasonlítom össze, mert abban csak a magyarországi lakcímmel rendelkezők szavazatai szerepelnek, a határon túli levélszavazóké nem. Vagyis a Fidesz bérszavazóinak titulált csoportot nagyjából kivettem a képből. Előre bocsátom, a teljesen pontos számokon lehet rugózni, mert még nincs hivatalos végeredmény, de a nagyságrendek és trendek stimmelnek és nem hiszem, hogy a külföldön leadott szavazatokkal és a levélszavazatokkal érdemben bármi is változna.
A Fidesz 2018-ban kapott 2.631.201 szavazatot, most 2.730.259-et, vagyis nagyságrendileg 100.000 a növekmény.
2018-ban az ellenzék szavazatai:
Most az ellenzéki összefogás (DK-Jobbik-Momentum-MSZP-LMP-Párbeszéd) összeszedett 1.849.761 szavazatot. Vagyis nagyságrendileg 880.000(!)-rel kevesebbet, mint 4 éve.
A Kétfarkú Kutyapárt 4 éve 39.763-mal zárt az egyéni szavazatok tekintetében, most 118.076 lett az eredményük, vagyis nőtt a támogatottságuk ~80.000-rel, gyakorlatilag megháromszorozták a táborukat.
A rendszerváltás után még parlamentbe jutó, kvázi régebbi pártok közül a MIÉP 2018-ban 6.897 szavazatig jutott, 2022-ben viszont már nem kapott egyet sem.
Az FKGP 2018-ban még 1.580 szavazatot szerzett, 2022-ben már el sem indult.
A Munkáspárt 2018-ban 13.613-as, 2022-ben 8.307-es eredménnyel zárt.
Ezek összességében vesztettek közel 14.000 szavazatot.
A mikro/kamupártok 2018-ban összesen 57.005 szavazatot szereztek, 2022-ben 10.599-et.
A 35 kamufüggetlen 2018-ban 16.579, 2022-ben a 2 függetlenként induló 2.310 szavazatot szedett össze. Ezeknél eltűnt összesen több, mint 60.000 szavazat, majdnem a hatodára csökkent ez a kontingens. Nyilván idén a Fidesznek nem állt érdekében sok apró kamupártot indítani, mert az ellenzéki összefogást nem zavarta volna érdemben, viszont lehet, hogy pont a saját jelöltjétől vett volna el embereket.
Ha a pluszokat és a mínuszokat összeadjuk, akkor az jön ki, hogy ~389.000-rel kevesebben szavaztak idén, de ez azt feltételezi, hogy gyakorlatilag ugyanazok az emberek szavaztak, ami nyilván nem igaz, mert 2018. óta rengetegen elhunytak (többek közt a „sikeres” Covid elleni védekezésnek köszönhetően), cserébe volt nagyon sok első szavazó, de tételezzük fel, hogy ezek száma és eredeti pártpreferenciája nagyságrendileg megegyezik.
Akkor az a kép tárul elénk, hogy az eltűnt több, mint 60.000 kamupártos szavazó átállt a Megoldás Mozgalomhoz/Normális Élet Pártjához, ami nagyjából meg is felel a preferenciájuknak. A régebbi pártoktól elpártolt ~14.000 és az ellenzéki összefogástól elfordult ~880.000 ember eloszlott a többi növekményben. Valószínűleg a Mi Hazánk táborát a 2018-ban még a Jobbikra szavazók közt találjuk, és hasonlóan a Fidesz növekményét is, attól függően, hogy mennyire jobbra akartak szavazni. Akkor a fennmaradó 485.000-es ellenzéki és 14.000-es régi pártos hiányból (ami majd 500.000) mentek át a Kétfarkúakhoz és a Megoldás Mozgalomhoz/Normális Élet Pártjához. Na ebben az esetben beszélhetünk összességében 389.000-es hiányról az ellenzéki oldalon.
Ennél szerintem szomorúbb a helyzet, mert valószínűleg a Fidesz békepártisága bizonytalan szavazókat is mozgósított, illetve a Kétfarkúak, valamint Megoldás Mozgalom/Normális Élet Pártja esetében sem vagyok biztos a túl nagy átjárásban a 2018-as ellenzéki szavazók részéről. Összességében tehát el lehet mondani, hogy legalább 4-600.000 szavazat tűnt el érthetetlenül az ellenzéki oldalon a pártpreferenciák függvényében. Azért írok érthetetlent, mert a régi jobbikosok Mi Hazánkra és Fideszre leadott szavazatai valahol érthetőek. Emellett nem lehet szótlanul elmenni. Ha egy párt/pártszövetség elveszíti a támogatottságának 15-22%-át, annak komoly oka van.
Vagyis a matematika azt mondja, hogy jogosak az ellenzéket érő kritikák. Nyilván közrejátszik a kormánypárt elképesztő médiafölénye is, valamint a választási rendszer egyoldalúsága is, hiszen egy arányos rendszerben a Fidesznek lenne 53%-a, az ellenzéknek 35%-a, a Mi Hazánknak 6%-a, a Kétfarkúaknak 3%-a, a MeMo-nak 1%-a és a NÉP-nek 0,5%-a, vagyis az összes szatellitpárttal összesen sem lenne 2/3-a a Fidesznek.
De szerintem az ellenzéki politikusok kispórolták a munkát ebből a ciklusból. Már korábban is írtam, hogy a példa adva van. A Fidesz a 2002-es vereség után elkezdte alulról felépíteni a bázisát. Lement vidékre és meg tudta szólítani az ottani embereket, ezáltal kiépített egy nagyon erős bázist. Mindezt relatíve média nélkül. Ugyanezt a receptet kellene követni és lehetne eredménye. Kénytelenek közvetlenül kommunikálni az emberekkel, mert elérhető médiafelület nincs. És nem csak a valós hírekről kell beszámolni, mert azt lesöprik magukról. El kéne kezdeni megtanítani az embereknek a demokráciát, a demokrácia és az állam működését. De ez irgalmatlanul nagy munka. Aki csak a parlamenti melegedőt szereti, az nem fog nekilátni.
Valahol igaza van Hadházy Ákosnak, hogy nem kellene felesküdnie az ellenzéki képviselőknek, mert azzal tényleg csak legitimálnák a választást és Orbán rendszerét. Ehelyett elkezdhetnének talpalni és komolyan foglalkozni a vidéki emberekkel, még a komoly ellenszél ellenére is. Sőt, pont azért. Vagy ha úgy jobban tetszik, elkezdetnének végre dolgozni.
Tisztelettel:
bircanyeerow
Ha tetszett a cikk, de még olvasnál, ha esténként van időd leülni a gép elé, akkor légy az előfizetőnk a Szalonnázón. Naponta 18 órakor élesedő további 3 cikket ajánlunk, jellemzően szintén olyan magyar és nemzetközi közéletet, lényegében az életünket érintő témákról, amelyeket fontosnak tartunk, de nem férnek bele a Szalonna napi kínálatába. Szeretettel várunk!
A Szalonna egy teljes mértékben civil, független véleményportál. Nem kérünk és nem fogadunk el támogatást senkitől, csak az olvasóinktól. Ha olvasni szeretnél, nem ugrik az arcodba egyetlen reklám sem. Ez csakis úgy lehetséges, ha te fizetsz a munkánkért. Kizárólag ezekből a támogatásokból működik a Szalonna, hónapról hónapra. Ha kiürül a becsületkassza, elfogy a Szalonna. Ne úgy fogd fel, mintha koldusnak adnál, hanem úgy, mintha az újságosnál fizetnél rendszeresen a kedvenc magazinodért.